Atrakcje

Lipusz – drewniany młyn wodny

Adres:

Lipusz

tel. :
Godziny otwarcia:
Wstęp: bezpłatny
Parking: bezpłatny
Nocleg: na miejscu

Usytuowany nad Czarną Wdą drewniany młyn wodny z Lipusza został wybudowany na początku XIX wieku kontynuując tradycje swoich poprzedników. Najstarsze wzmianki
o młynach lipuskich sięgają XV w. kiedy to właścicielami byli książęta, Krzyżacy, biskupi, księża czy rycerze. Zanim został wyparty przez maszynę parową umożliwiał pozyskiwanie energii odzyskiwanej z wody nieprzerwanie spadającej z dużej wysokości co umożliwiało proces mielenia zbóż na mąkę. Koła napędzane siłą wody uruchamiały cały precyzyjnie działający mechanizm, a górny kamień wdający się w ruch tarł zboże na dolnym nieruchomym. Młyn jest obecnie wyjątkowym i bardzo zadbanym zabytkiem techniki ale również świadczy o życiu Kaszubów związanym nieprzerwanie z naturą. Stan ten zawdzięcza swoim obecnym właścicielom, którzy dokonali wymiany wału napędu górnego i dolnego, wymienione zostały stare belki, budynek został na nowo oszalowany, wzmocnione zostały fundamenty, pojawiły się nowe rynny i opierznie. Będąc w Lipuszu koniecznie należy zakosztować ciepłego chleba upieczonego z mąki mielonej w lipuskim młynie. I tak przez kolejne 100 lat... Młyn wodny można podziwiać podczas uprawiania turystyki kajakowej przemieszczając się rzeką Wdą, czyli jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Lipusz znajduje się na terenie Lipuskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu co sprzyja rozwojowi wielu form turystyki i rekreacji. Miejscowość ze swoim małomiasteczkowym charakterem otoczona czystymi lasami i jeziorami zachęca do agroturystyki, a dzięki dogodnemu połączeniu z Kościerzyną czy Chojnicami otwarty jest na turystów z kraju i ze świata. Nad jeziorem Duże Skrzynki znajduje się kąpielisko. W okolicy i samej miejscowości znajdują się różnego rodzaju obiekty noclegowe.


wróć

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Adres: brak

Zamknij Zapisz lokację