Attractions

Swornegacie – miejscowość turystyczna

address:

Swornegacie

tel. :
open:
access: free
parking: free
motel: on the spot

Pierwsza informacja o wsi pochodzi z dokumentu papieża Grzegorza X z roku 1272, który wskazuje opiekę biskupom chełmińskim założony tu zakon augustianów. Przywileje lokacyjne osady nadane zostały w 1291 roku przez księża Mestwina II. Ze względu na liczne grabieże klasztor został na początku XIV w. Połączony z cystersami z Oliwy. Swornegacie zostały oddane Zakonowi Krzyżackiemu. II pokój toruński z roku 1466 spowodował włączenie wsi i całego Pomorza do granic Królestwa Polskiego. Przez okres od 1617 do roku 1900 wieś została włączona do Parafii Konarzyny.
Budowa kościoła neobarokowo-modernistycznego na bazie projektu Fritza Kunsta pochodzącego z Kolonii realizowana była w latach 1912 – 1916. Budowla ceglana postawiona na kamiennej podmurówce, otynkowana i zadaszona czerwoną dachówką tzw. arpiówką. Wieża świątyni zwieńczona miedzianym hełmem w kształcie zbliżonym do cebuli wyróżnia się na tle panoramy miejscowości. W świątyni znajdują się interesujące trzy ołtarze, prospekt organowy o bogatej dekoracji akantowo – wstęgowej uszaków autorstwa artystów z Bawarii.
Czasy II Wojny Światowej to tragiczny czas dla mieszkańców wsi – wysiedlenia, wywózki
w głąb Rzeszy, częściowe spalenie wsi. Wielu mieszkańców straciło życie.  

Położona pomiędzy jeziorem Charzykowskim oraz Długim i Karsińskim wieś dzięki inwestycjom Gminy Chojnice pięknieje z roku na rok stając się bardzo ważny punktem na turystycznej mapie województwa, znanym w całej Polsce. Swoje walory turystyczny zawdzięcza położeniu nad brzegiem Jeziora Charzykowskiego, które jest mekką dla żeglarzy, turystów pragnących wypoczynku i kontaktu z naturą oraz sportowców aktywnie spędzających czas w niezniszczonym przemysłem i działalnością człowieka środowisku. Posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną i noclegową od ośrodków wypoczynkowych po domki letniskowe. Miejscowość jest bardzo dobrą bazą wypadową dla spływów Brdą i po okolicznych rzekach i jeziorach. O potencjale turystycznym wsi świadczy fakt wybudowania tu przystani żeglarskiej przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego środowiska żeglarskiego – Mateusza Kusznierewicza. Będąc we wsi warto zwrócić uwagę na zagrodę rolnika zbudowaną w stylu kaszubskim. 


back

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Address: none

Close Save location